معرفی ریاست دانشکده

 

 

 

دکتر عبدالعلی چاله چاله

عضو هیات علمی گروه پاتوبیولوژی

مرتبه علمی:استادیار 

رشته تحصیلی: انگل شناسی دامپزشکی

درجه تحصیلی: DVM, PhD

تلفن: 38320041-083

کدپستی: 6715685414

پست الکترونیک رئیس دانشکده:aachalechale [at] razi.ac.ir

 

 

اسامی رؤسای دانشکده از آغاز تا امروز 

1.      آقای دکتر مراد رحیمی از سال 1371 تا سال 1373

2.      آقای دکتر عبدالعلی چاله چاله از سال 1373 تا سال 1378

3.      آقای دکتر مهرداد پویان مهر از سال 1378 تا سال 1382

4.      آقای دکتر علی اصغر مقدم از سال 1382 تا سال 1384

5.      آقای دکتر عبدالعلی چاله چاله از سال 1384 تا سال 1389

6.      آقای دکتر علی قشقایی از سال 1389 تا سال 1392

7.      آقای دکتر علی اصغر مقدم از سال 1392 تا 1396

              8.      آقای دکتر عبدالعلی چاله چاله از سال 1396 تا کنون

پیام ریاست دانشکده

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

پیامبر اکرم صلی الله‏ علیه‏ و‏آله :

لَمّا خَلَقَ اللّه‏ُ المَعیشَةَ جَعَلَ البَرَکاتِ فی الحَرثِ و الغَنَمِ ؛ ‏

چون خداوند اسباب زندگی را آفرید ، برکت را در زراعت و دام قرار داد .

کنزالعمّال ، حدیث ۹۳۵۴

در  تمام ادیان الهی به ویژه دین مبین اسلام، تاکیدات و توصیه های متعددی درباره حفظ، نگهداری و بهره برداری از حیوانات و منع آزار و اذیت آنها مطرح شده و همچنین برای مسائل زیست محیطی و رعایت شئون و حقوق حیوانات جایگاه مناسبی لحاظ گردیده و با دیدگاهی منطبق بر عدالت و انصاف برخورد شده است.  از طرف دیگر تامین پروتئین، به ویژه تولیدات دامی به عنوان یک رکن اصلی در تغذیه انسانها امری اجتناب ناپذیر بوده و در شرایط کنونی جهان تامین غذای سالم و مکفی  برای مردم از اولین وظایف حکومت ها به شمار می رود. در اکوسیستمی که در آن انسان و دام اعم از اهلی و وحشی حضور دارند تاثیرات  متقابل مستقیم و غیر مستقیم این دو بر یکدیگر  نیز مخاطراتی همچون  بروز و شیوع  بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان را به دنبال دارد که در جای خود بسیار حائز اهمیت است.

لذا بر اساس وظایف انسانی و دینی مبنی بر رعایت حقوق حیوانات از یک طرف و نیازهای متفاوت حال حاضر جوامع بشری از طرف دیگر،  پرداختن به امور مرتبط با پرورش  و نگهداری از حیوانات با اهداف اقتصادی یا غیر از آن، امری بسیار ضروری و آموزش در این زمینه دارای جایگاه رفیع و بسیار موثری است. 

وقتی صحبت از اهمیت آموزش در میان است ،کارکردها یا نتایج آموزش مد نظر قرار می گیرد که آن را می توان از سه نقطه نظر  فردی ، اجتماعی و ملی مورد بررسی قرار داد . هرچند شاید بسیاری از این موارد را بدیهی بدانیم ولی نگاهی دوباره به این کارکردها میتواند راهگشای بسیاری  از مشکلات فعلی جامعه باشد  و این مهم به دست نمی آید مگر با تبیین هدف آموزش که بسته به گستره کاری گروه های مختلف، اهداف متفاوتی نیز مد نظر قرار میگیرد .  دامپزشکی علمی است که در عرصه های مختلفی همچون بهداشت ، اقتصاد و اشتغالزایی جامعه بسیار تاثیر گذار بوده و لذا اثر گذاری آن در هر سه زمینه  فردی ، اجتماعی و ملی مشهود است. واضح است که برآیند اثر گذاری در سه سطح گفته شده، در تعاملات بین المللی نیز تاثیرات به سزایی بر جای خواهد گذاشت

برای درک بهتر اهمیت توجه به بیماریهای دام و طیور همین بس که طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت ( WHO ) ،از میان 1709 عامل بیماری زای شناخته شده در انسان تعداد 832 عامل یعنی 49 درصد و از میان 156 بیماری نو پدید ،114مورد آن یعنی 74 درصد ،از حیوانات به انسان منتقل می شوند . از جمله مهترین و خطرناک ترین این بیماریها میتوان به هاری ،جنون گاوی ، سل ، تب مالت ،سیاه زخم ،آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ،کیست هیداتیک ،لیشمانیوز ،تب خونریزی دهنده کریمه کونگو و تب دره ریفت اشاره کرد که در دهه های اخیر خسارتهای جبران ناپذیری برسلامتی و بهداشت انسانها  و اقتصاد جهان وارد نموده و جوامع انسانی را با چالش های جدی بهداشتی و اقتصادی مواجه کرده است. پر واضح است کنترل و پیشگیری از بیماریهای مشترک و نیز کنترل ، پیشگیری و درمان بیماریهای خاص حیوانات که با خسارات فراوان اقتصادی همراه است در شرح وظایف دامپزشکان و سایر حرف مربوطه قرار میگیرد. 

با توجه به مطالب گفته شده و در راستای تامین بهداشت و سلامت دام و تولیدات دامی از یک سو و آسودگی و سلامت جامعه مصرف کننده این تولیدات و نیز افردی که به هر نحوی با حیوانات سر و کار دارند از سوی دیگر، دانشکده دامپزشکی در دانشگاه رازی تاسیس و نسبت به تربیت دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی به ویژه دکترای عمومی دامپزشکی اقدام نمود . 

امید است با عنایات حضرت حق، دانش آموختگان این دانشکده با سعی و کوشش خود  و فراگیری مناسب علم دامپزشکی ضمن برطرف نمودن آلام حیوانات بیمار، در راه نیل به ایجاد جامعه سالم و خودکفایی کشور اسلامی و سرافراز ایران، گامهای موثر و مفیدی را بردارند.

دکتر عبدالعلی چاله چاله

رئیس دانشکده دامپزشکی